17 Kasım 2014 Pazartesi

Lavanta yastığı

Balkonumdaki lavantaları topladığımdan bu yana yapılacaklar listemdeydi bu yastık. Lavanta yastığı. Dayımın eşi Melek ablamda böyle bir yastık gördüm. Onun modeli daha farklıydı. Ben lavanta yastığına lavanta işlemesi yakışır dedim ve işledim.


Yastığın boyutu 20x20 cm. Kumaş annemin her gördüğünde aldığı ve pek çok yerde kullandığı el dokuması şile bezi benzeri bir kumaş. Gelelim işlemeye.  DMC nin keten kumaşına saksıda lavantaları işledim. Ben her türlü lavanta modeline bayılırım. Bu modelde de mor, yeşil ve kahverenginin uyumu muhteşem.


 İşlemenin etrafına da rengine bayıldığım bir kadife kurdele diktim. Bir de küçük fiyonk...


İçini bolca lavanta ile doldurdum. Hatta yüzde vermem gerekirse, %90 lavanta, %10 boncuk elyaf. Sadece lavanta ile doldurunca şekli hoş olmadı. Biraz boncuk elyaf şeklini düzeltmekte faydalı oldu.


Salonda duruyor şimdi. Elimize alıp şöyle bir mıncıklıyoruz odaya mis gibi lavanta kokusu yayılıyor. Ben kendisine bir yer belirlediysem de çoğunlukla elden ele dolaşıyor. İşleme yapmak şart değil, lavanta kokusunu seviyorsanız böyle bir yastık yapmanızı kesinlikle öneriyorum.

 İyi haftalar dileklerimle...2 yorum:

 1. ellerine sağlık çok beğendim
  elimde bir sürü minik nakışlı aplikeler var aslında iğnedenlikler yapabilirim böyle:)
  Şimdi yazarken aklıma geldi hem iğnelik hem lavanta kokusu bir arada olabilir:):)

  YanıtlaSil
 2. Etamin yapmak istiyorum bende ama cesaret edemiyorum beceremiyeceğim diye korkuyorum ellerinize sağlık bende beklerim sayfama...
  . http://eylullegel.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil