16 Eylül 2012 Pazar

Örgülere başladım...


Bir dikiş, bir örgü... Canım bir dikiş dikmek istiyor, bir örgü örmek... Ben de hepsini yapıyorum. Bu kez örmeye başladığım şalımla karşınızdayım. Bu modeli uzun zamandır beğeniyor fakat yapılışını bilmiyordum. Denemek için de çok uğraşmamıştım. Sonra becerikli arkadaşım Sema degrade angora yünle bu modelden bir şal ördü. Yapılışını tek tek yazdım ve hemen uygulamaya koydum.


Yeşil renkli "kuzu yünü" ile 6 numara şişle ördüm. Tığla ördüğümüz ripple (su dalgası) battaniyenin şişle örülen versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Örmesi çok zevkli; ben şimdi bu modele takılır, örerim de örerim.


Uzatmadan örgünün tarifine geleyim:
Şişe 93 ilmek atarak başlıyoruz. ilk sıraya ilk ilmeği örmeden şişe alarak başlıyoruz. ikinci ilmeği örüyoruz. Bir ilmek artırıp 7 ilmek örüyoruz, 3 ilmek eksiltiyoruz, 7 ilmek örüyoruz. Bir ilmek artırıp, bir ilmek, örüp, bir ilmek artırıp, 7 ilmek örüyoruz. Tekrar üç ilmek eksiltip, 7 ilmek örüyoruz. Örgü bu sırayla devam ediyor. Sonunda en son üç ilmek eksiltmeden sonra bir ilmek artırıp iki ilmek örerek sırayı bitiriyoruz. Son ilmeği örüp, sıra başındaki ilmeği örmemek gerekiyor. Arka tarafta tüm sırayı ters örgü ile tamamlıyoruz.


Anlatımı birebir uygularsanız karışık görünen tarifin aslında birbirinin tekrarı olduğunu göreceksiniz. Sadece sıranın başlangıcında ve bitişinde küçük birer değişiklik var. Zaten biraz örünce ezberleniyor.


Ben şal olarak örüyorum ama pek çok şey örülebilir bu örnekten. Battaniye, hırka, bluz....


Uç kısmı dilim dilim oluyor. Örgüyü bitirirken de üç ilmek eksiltme kısmını aynen yapıyoruz. Böylece bitişte de dilimler korunmuş oluyor.Çok hızlı ilerliyor, ben bir iki gün sürmeden bitiririm sanırım.

Yarın yeni eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Bu yıl pek kolay geçmeyecek gibi görünüyor. Yeni sistemde hiçbir şey yerine oturmadığından çocuklarımızı ve bizleri zor bir yılın beklediğini düşünüyorum. Yapılan değişikliklerle eğitim sistemimizde büyük yanlışlar yapıldığına inanıyorum. Bu yanlışlardan en kısa zamanda dönülmesini umut ederek, tüm çocuklarımıza ve siz velilerine başarılı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum.

Sevgilerimle...

11 yorum:

 1. bende aynı senin gibiyim, bir örgü dosyalarıma bakıyorum bir yandan aklım dikiş makinamda:)))
  Şalın çok güzel, detaylı anlatım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. bu modelden çeyizimde bir yelek vardı ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 3. takibimdesin bakkkk,dikis sepeti:)))))))))
  cok hos duruyor
  ellerine saglik
  sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel olacak eminim.Detaylar için de teşekkürler:))

  YanıtlaSil
 5. ellerine sağlık canım çok sevdiğim bu örnekten bende boazlı lkolsuz bluz örmüştüm rengi kırmızıydı ve aradaki deliklerden siyah iple zincir çekip onu geçirmiştim:)
  http://orgucantam.blogspot.com/2009/04/buda-onceden-ordugum-bir-bluzum.html

  çok kullanışlı olacak şalın kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 6. Zamanı da geldi hani.. Çok da güzel olmuş. Ellerim biraz daha iyileşsin, bu örneği kalın yünle gökkuşağı renklerinde bir battaniye için denemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle geçmiş olsun. örneği bir arkadaşım aynen söylediğiniz gibi kalın ve degrade bir yünle şal olarak yaptı çok güzel oldu. ben de anneme angora yün ile yapmıştım, yine degrade o da güzel oldu. örmesi çok zevkli bir örnek. şimdiden kolay gelsin. sevgilerimle.

   Sil
 7. Çok sevdiğim bi örnektir bnmde..
  Özellikle yelek kazak hırka vs yaparken alt kısmında bi ter bi düz lastik'e gerek olmadna bu örneği uyguladığımızda resimdeki gibi çok güzel duruyo..
  çok bebek yeleği yapmışlığım vardır bundan
  seninkide ayrıca çok güzel olmuşş ellerine sağlık
  renk seçiminde çok hoş...

  YanıtlaSil
 8. HERŞEY OKADAR GÜZEL Kİ ELLERİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK

  YanıtlaSil
 9. ds'ciğim merhaba,
  Himalaya'nın 200gr'lık ipiyle başladım şala, bana bitmiş ölçüsünü verebilir misin, bir de 200gr yeter mi acaba? bu harika anlatım için tekrar teşekkür ederim, benimki daha bir karış oldu:((( çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba noblesse'ciğim, 200 gr. iplikle olur ama biraz kısa olabilir. Ben de şu anda Himalaya yakamoz ile bir tane örüyorum. 100 gr. ipliğin bittiği yerin ölçüsü: en 50 cm. boy 57 cm. Şiş numaram 8. Umarım yardımı olur. Kolay gelsin. sevgiler.

  YanıtlaSil