14 Kasım 2009 Cumartesi

Bence "keçeleştirme", çocuklara göre "cüceleştirme"

Geldim... Geldim... Okullar açılıp bir de kış geldi mi koşturmam hiç bitmiyor. Kaç gündür yeni bir yazı yazmak için oturup, yazamadan kalkıyorum bilgisayarın başından. Neyse sonunda yazmayı başarıyorum galiba.Kış geldi mi bende örgü örme dürtüleri artıyor. Bu kez bir tarafıyla örgü bir tarafıyla keçe işi sayılabilecek bir çanta yaptım. Tuhaf bir tanım oldu. Ama açıklayınca bana hak vereceksiniz. Aynı teknikle daha önce de bir çanta yapmıştım. Buradan görebilirsiniz.

Bu çantayı önce yünle örüyorsunuz, bu aşamada en önemli şey malzeme. Çünkü %100 yün olması gerek kullandığımız ipliğin. Böyle bir yünle örüyor sonra çamaşır makinasında yüksek dereceyle yıkayıp küçültüyoruz. Bir anlamda da keçeleştiriyoruz. Tanım şimdi biraz daha anlaşılır hale geldi değil mi?

Siyah ve ekru renkli yünle iki dikdörtgen parça ördüm. Saplarını ve üzerindeki çiçeği yapmak için boru şeklinde bir şerit ördüm. Şeriti örmek için iki ucu açık 5 şişlerden gerekiyor bize. Şeriti örmek çok kolay, hep aynı taraftan örüyoruz. Şöyle anlatmaya çalışayım: 5 İlmeği düz örgü ile başladık, sıranın sonuna geldik.Ters çevirip bitirdiğimiz yerden haroşo örmüyoruz. Tekrar düz örgü ile başladığımız sıra başına gelip, yine düz örgü örüyoruz. Böylece ördüğümüz şerit, yuvarlak boru şeklini alıyor.Sonra bu şerite çiçek şekli verip çantanın üzerine diktim. Çantayı ördükten sonra, küçültmeden dikiyoruz. Dikme işini kendi ipliği ile yani % 100 yün iplikle yapıyoruz. Saplarını takıyoruz. Tamamladıktan sonra makinaya atıp biraz deterjan koyup, 80 derecede yıkıyoruz. Yaklaşık 1/3 oranında küçülüyor.

İşte çantamın hikayesi bu... Çok keyifli, mutlaka denemenizi öneriyorum. Bir tane daha başladım hemen bitirip, hemen sizlerle paylaşmam lazım. Herkese kucaklar dolusu sevgiler...

9 yorum:

 1. Evet.Bunlar wet felted, benim yaptıklarım wet felting.Evdeki eski yün kazakları değerlendirmek için çok güzel bir yol.Ayrıca daha düzgün oluyor.Çok şık olmuş çantanız.Şerit için makara kullanın derim.Hem daha çabuk, hem de kolay olur.
  Ay çok bilirmişim gibi akıl veriyorum.Sadece netten öğreniyorum.Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim, makara hiç aklıma gelmemişti. Sevgiler....

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,çok güzel işler var burada.Blog temamız aynıymış:)Ama sizin banner çok özel.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel olmuş, keçe yün de alıp bir attıklarımdan bu kış belki bende denerim.

  YanıtlaSil
 5. Başlık da süper olmuş sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir çalışma olmuş.Eline sağlık!
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. çiğdem, teşekkür ederim.aynı temayı görmek ilginç oluyor. 3D1N teşekkürler. Stil Direktörü çocukların tarifini bende çok beğendim. Şanslı teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. çantalar süper olmuş ellerine sağlık ipin markası ve kaç gr ip almak lazım aceba bende yapmak istiyorumda

  YanıtlaSil
 9. Benim yünüm Nako idi. Ama marka önemli değil, sadece %100 olması önemli. İki renk olduğu için birer yumak yün almak gerekir. Yani yaklaşık 2 yumak yünden çıkar.

  YanıtlaSil