20 Şubat 2015 Cuma

Kırmızı battaniye


Bu battaniyeyi ilk kez By haafner adlı blogda gördüm. Çok beğendim, aklımın bir köşesine yazdım. Motifli battaniyeleri çok seviyor ama örerken çok sıkılıyorum. Bu yüzden bu battaniyeyi örmeye hemen karar veremedim.


Zaten öyle çok battaniye ördüm ki neredeyse her koltukta bir battaniye duruyor. Ama yeni ve güzel bir model görünce dayanamıyorum. Bu modelden de bir tane olsun diyorum.


Battaniye motif olarak örülüyor ama motifler büyük. Ben motifleri örmekten değil ama eklemekten çok sıkılırım. Ama burada öyle bir sorun olmuyor. Biten motifi ekleyerek örüyorum.

 
Severek izlediğim Smilena blogunda yapılışını ayrıntılı anlatmış.İşte burada.  By haafner blogunda da yapılışı ve şeması var. O da burada.  Bu yüzden ben yapılışını anlatmıyorum.


Şunu söyleyebilirim örmek çok keyifli. Ben renk olarak kırmızı seçtim. İlk defa tek renk bir battaniye örüyorum. Hep renkli bir şeyler örmüştüm.


Benim yünüm orta kalınlıkta. Bu rengi Ören Bayan Dora' da buldum.Çok sert olmaması için tığımı biraz kalın seçtim, 5 numara tığ kullandım.

 
Benim bir motifimin büyüklüğü 26 cm.oldu. Battaniyeyi 5x4 motif yapmayı düşünüyoum. Küçük olursa birer motif büyütebilirim.


Bitirdiğim bir battaniyem daha var.O da annemin yaptığı bir battaniye. Çok beğendim bir tane de ben yaptım. Bundan sonraki yazı da o battaniyenin olsun.

Herkese işlerinde kolay gelsin diyerek bitiriyorum. Sevgilerimle...

7 yorum:

 1. Güle güle kullanın, örmesi zevkli bir örneğe benziyor çok da şık olmuş:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim. evet örmesi çok zevkli ve hızlı ilerliyor.

   Sil
 2. motif gerçekten çok güzel, şimdi yönlendirdiğin sitelere bakıcam, acaba kadife ipten olur mu?

  YanıtlaSil
 3. by haafnerde şablonu var, ben ondan faydalandım. kadife ipten denemek lazım emin olamadım, olabilir ama biraz kalın da durabilir. kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel olmuş eline sağlık canım bende birleştirdim kenar için bekletiyorum,sen ne yapıcaksın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoş geldin sevgili Smilena, ben koltuk şalı yapmayı planladım. birkaç işi aynı zamanda yaptığım için henüz bitiremedim. kenarına henüz karar vermedim, araştırıyorum. sevgiler.

   Sil
 5. Me gusta mucho esta manta.
  Y también es mi color favorito :)

  YanıtlaSil